Ще има ли нова нормативна уредба за работата „хоум офиса“?

Вече една година трудовият свят работи по нов начин и нищо не ни подсказва, че той ще бъде прекратен след края на пандемията
Защитен ли е обаче работодателят, когато служителите преминат в режим на „хоум офис“?
„Остава неясно кое точно е работното място на служителя – заяви д-р Мария Титопулу, зам. управител на ЛОТ-КОНСУЛТ в ефира на БНР – Не можем да измерим дали работникът спазва разписанията, които са в съответствие с все още действащата наредба за работното време, почивките и отпуските. Знаем, че всеки работник работи с един физиологичен режим на труд и почивка, но дали този режим отговаря на действителността, дали не е само на хартия? Проблем е, ако се открие при тези замервания несъответствие, примерно незанулен контакт, за чия сметка е отстраняването на това несъответствие? Ако стане трудов инцидент, каква е тънката разлика между това дали той е трудов, или битов?“
Още през октомври експертите по здраве и безопасност от ЛОТ-КОНСУЛТ изготвиха специални мерки и започнаха оценка на риска на работното място в „хоум офис“ режим. Досега са направени оценки на работните места на над 300 служители на различни компании. Това е свързано и с измерване на параметрите на работната среда – микроклимат, осветеност, шум, електробезопасност. Посещенията на домовете на служителите бяха съобразени с всички продивоепидемиологични мерки, така че служителите на компаниите да бъдат максимално защитени. Реално оцененият риск на работните места осигуряват на работодателите изпълнението на изискванията за безопасност при работа в „хоум офис“. Проявената грижа от страна на работодателите за безопасността и здравето на служителите показва високата култура и осъзнатост в момент, в който липсва нормативна рамка и разпоредби за казуси, които са ежедневна практика.
“Работата в последната една година нарасна много, отговорностите също. Но законодателно само в Кодекса на труда в един-единствен член (107) се регламентира работата от разстояние и надомната работа. Няма издаден подзаконов нормативен акт, в който конкретно да бъдат определени задълженията и отговорностите както на работодателите, така и на работещите при работа в „хоум офис“. Това затруднява в голяма степен работодателите, които имат желание да изпълняват съвестно задълженията си за опазване здравето и живота на своите служители, работещи в такава среда – категорична е д-р Титопулу.
Съгласно българското законодателството, работодателят следва да проверява: дали се поддържа пода чист в помещението, в което работи служителя, отговаря ли работното му място на наредбата за безопасност при работа с видеодисплей, разполага ли с работна маса, бюро, използва ли стабилен и ергономичен стол, има ли осигурено достатъчно пространство за безопасно изпълнение на другите задължение, каква е осветеността на хоум офиса и т.н. Това задължение е затруднено от необходимостта проверките да се правят в домовете на служителите. При неизпълнение обаче, работодателят носи административно наказателна отговорност.
“Освен психичното здраве на работещите, има много други неща, които крият опасности и следва да им бъде обърнато специално внимание. Става въпрос за новата нормативна уредба, която до някаква голяма степен да отразява новата реалност. Истината е една – от една година трудовият свят работи по нов начин. И нищо не ни подсказва, че този нов начин и работа от разстояние, ще бъдат прекратени след края на пандемията. През цялото това време ние чакаме нормативна уредба, указания, методическа помощ, която да направи по-ясна рамката на тази нова реалност. Ние, като консултанти по здраве и безопасност, сме звеното между работодателя и работниците и имаме нужда от база, а тя липсва.“
